Close

Deskové hry rozvíjí schopnosti dětí

Já sám deskové hry miluji. Stejně tak moje děti. Každá nová hra je výzvou. Pokaždé když mě porazí, mají velkou radost. A já mám radost, že je to baví. Samozřejmě nemůžete vždy hrát naplno, děti musí okusit chuť vítězství a získávat motivaci. Obzvlášť když s nimi hrajete hry určené právě pro děti. V mém případě se bavíme o klucích ve věku 5 a 8 let. Deskové hry obecně získávají mezi lidmi na zájmu, nicméně komunita kolem nich je stále malá. A to je škoda.

Motivem k sepsání tohoto příspěvku bylo jednak přečtení článku na Novinky.cz, ze kterého také budu část informací čerpat. Napsán je velice hezky a vystihuje přesně to, co by měli rodiče vědět. A dále to byl můj vlastní malý průzkum, který jsem si provedl mezi dětmi. Když jsem se dotazoval přes rodiče našich studentů, jestli by měli zájem o návštěvu učebny za účelem hraní her jako doplňku, vrátila se mi jen jedna kladná odpověď.

A tak jsem si říkal – to si děti nechtějí hrát? Učinil jsem závěr, že chtějí. Jen musí poznat, co jim hry nabízejí. Většina dětí včetně dospělých se při vyřknutí otázky „Když si řekne desková hra, co si představíš? Jakou máš doma?“ omezí na šachy, Dostihy a sázky, Monopoly a Člověče, nezlob se. Nechci tady soudit, jestli jsou jmenované hry špatné, nebo dobré. Chci jen poukázat na to, že většině mezi námi ještě nikdo neotevřel bránu do světa moderních deskovek.

Ve zmíněném článku hovoří PhDr. Václav Mertin z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy o tom, že hry mají kromě nekonečné zábavy pro děti spoustu dalších benefitů:

  • zábavná cesta k dodržování pravidel
  • vyrovnávání se s prohrou
  • kreativní myšlení
  • rozvíjení soustředěnosti, sebeovládání nebo umění řešit problémy
  • osvojení si plánování
  • schopnost přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí
  • při hraní s rodiči se vzájemně více sbližují

Dále se zde uvádí, že některé průzkumy dokonce tvrdí, že hraní deskových her alespoň dvakrát týdně zvyšuje u dětí rychlost myšlenkových operací až o 30%. V celé řadě her je hráč nucen počítat, a to má samozřejmě pozitivní vliv na jeho matematické dovednosti.

Byl jsem svědkem toho, kdy se ve školním klubu objevila např. hra Summoner Wars: Války Vyvolávačů. Strhla se mezi dětmi spontánně taková mánie, že se hrály různé hry na 4 stolech současně. Hodně dětí si i hru pořídilo domů a doplňovali si sbírku národů bojujících ve hře. Nazpaměť znaly, co jaká postava umí. Brzy dokázaly jejich schopnosti výborně využívat při hře. Někteří dokonce začaly kreativně vymýšlet vlastní celé národy a kreslit je na kartičky. To mě moc bavilo. 🙂

Na snímku nahoře vidíte část našeho domácího „arzenálu“ deskových her. Hrajte si s dětmi. Nemáte-li čas, zkuste se porozhlédnout v okolí po nějakém klubu např. při domě dětí a mládeže, skautských oddílech atp.

Nevíte-li si rady s výběrem hry, určitě pro ně nechoďte do velkých obchodních řetězců včetně sítí hračkáren. Prodavači v nich z 99% nejsou hráči a ve hrách se v podstatě nevyznají. Rady na internetu včetně hodnocení hráčů získáte např. na stránkách Zatrolené hry a Deskožrout. Po bližším zkoumání budete překvapeni o čem dnešní hry jsou a co vše vám mohou nabídnout.

Centrum doučování Hradec Králové – nejpohodovější doučování matematiky Hradec Králové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *